WUOS
Львівська регіональна громадська організація "Західно-Українська орнітологічна станція" Експедиція "AVOSETTA" Експедиція "Прип'ять" Cпеціальні дослідження окремих видів Нові пункти кільцювання та вісті з життя орнітологів Інструкція роботи у таборі по кільцюванню птахів ЛІРИКА

Список видів птахів Української орнітофауністичної комісії на 2002-2003 роки

Бібліографія
 
Стара версія сайту ЗУОС
 
Зоологічний музей ЛНУ
 
ЗУОС: напрямки і результати діяльності
(збірник праць)

(PDF, 1 583 Kb)

ОРІЄНТАЦІЙНІ НАПРЯМКИ ОЧЕРЕТЯНОЇ ВІВСЯНКИ (EMBERIZA SCHOENICLUS)


Н. Пісулінська


     За увесь час роботи польового табору (1995-2002 рр.) нами було закільцьовано 843 особини вівсянок очеретяних (Emberiza schoeniclus), що становить 4 % від загальної кількості закільцьованих птахів. На 115 особинах були проведені досліди по орієнтації.
     Проведені нами дослідження дозволяють відмітити, що для дорослих особин головний вектор вимальовується чіткіше, ніж для молодих. Особливо наглядно ця закономірність прослідковується в даних зібраних у 2002 р. Порівнюючи дані орієнтації всіх птахів за 2000-2002 рр. слід відмітити, що у 2001 р. чітко представлений один напрям, а два інших слабо виражені, на відміну від 2000 і 2002 рр., де було представлено два однаково виражених вектори, і в 2000 р. ще один був слабо виражений. Ці три вектори в 2000-2001 рр. співпадають між собою, а в 2002 р. є лише два напрями і лише один з них співпадає з вектором за попередні роки. Із результатів дослідів можна відзначити два напрямки орієнтації для вівсянок, які в різні роки мають різну вираженість: WSW і SSE (Рис. 4.8.).
     Дослідження орієнтації молодих особин вівсянок очеретяних вказує на значну дисперсію міграційних напрямків. Молоді птахи ще не мають досвіду (осіння міграція - перша міграція в їхньому житті), тому спочатку рухаються в різних напрямках, що відбивається на загальній картині вибору орієнтаційних напрямків. У 2000 році спостерігається найменша їх дисперсія. Проведені нами дослідження показують, що для дорослих особин в 2001-2002 роках чіткіше вимальовується головний вектор, ніж для молодих. Проте, молодих птахів, яких ми брали для експериментів було мало (2000 р. - 9, 2001 р. - 20, 2002 р. - 9). Дана вибірка є недостатньою щоб достовірно говорити про тенденцію вибору орієнтаційних напрямків молодими, а в 2000 році і дорослими особинами.
     Різниця напрямків у результатах представлена не лише для дорослих птахів, але й для молодих. У 2000 р. спостерігаємо більшу розпорошеність напрямків, що можна пояснити різницею у кількості взятих для експерименту птахів. Напрямки орієнтації очеретяної вівсянки співпадають по роках (2000 та 2001), тому можна припускати, що існують два різні пролітні шляхи очеретяних вівсянок. Також, ми можемо припустити, що через Чолгинський заказник пролітають очеретяні вівсянки різних популяцій.
     Є факти неодноразового вилову (22 особини) закільцьованих вівсянок на тому самому місці через один-три роки після того, як їх закільцювали. Більшість з цих птахів були закільцьовані дорослими і лише декілька - молодими. Це може свідчити про те, що особини даного виду тримаються попередніх місць гніздування і в наступні роки. (Роговий, 1998, неопубліковані наші дані). Є і відлови одних і тих же птахів протягом кількох днів, що може свідчити про тимчасову їх зупинку в даному місці.

     Рис. 4.8. Орієнтаційні напрямки вівсянки очеретяної в різні роки.
     
     
     
     

 

 
zoomus@franko.lviv.ua Вверх
Webm@ster