WUOS
Львівська регіональна громадська організація "Західно-Українська орнітологічна станція" Експедиція "AVOSETTA" Експедиція "Прип'ять" Cпеціальні дослідження окремих видів Нові пункти кільцювання та вісті з життя орнітологів Інструкція роботи у таборі по кільцюванню птахів ЛІРИКА

Список видів птахів Української орнітофауністичної комісії на 2002-2003 роки

Бібліографія
 
Стара версія сайту ЗУОС
 
Зоологічний музей ЛНУ
 
ЗУОС: напрямки і результати діяльності
(збірник праць)

(PDF, 1 583 Kb)

ВЕДЕННЯ ЗОШИТІВ


Т. Моква, І. Шидловський, О. Чорненька


     Дата - Ставиться при кільцюванні першого відловленого в цей день птаха, а також на кожній наступній новій сторінці. Дата завжди записується в послідовності: день, місяць, рік. Запис наступної дати необхідно зазначити червоною крапкою проставленою на полях зошита зліва від дати.
     Місце - На кожній сторінці записується місцевість в якій здійснюється відлов птахів, наприклад "Чолгині".
     Час - Вписується час відлову птаха. Година вписується згідно проведених обходів.
     Тип і номер кільця - Повний тип і номер кільця вписується лише тоді, коли вони реєструються на даній сторінці перший раз. При подальшому кільцюванні кільцями того ж типу із збереженням послідовності номерації, вписуємо лише дві останні цифри номера кільця. Якщо на даній сторінці певний тип кільця повторюється нерегулярно (це стосується зошитів "Повторні відлови" і типи інші ніж "K-alu"), тоді при кільцюванні наступного птаха кільце записується: тип та дві останні цифри номера.
     Вид - Записується повна або скорочена латинська назва закільцьованого птаха.
     Вік - Вписується згідно правил EURING. Птаха у ювенільному оперенні відмічаємо літерою "J" поряд із записом віку у формі EURING (напр. "1J").
     Жирність - Згідно шкали проф. П.Буссе (Busse, 1984). - (самка), (самець).
     0 - черевце без помітних слідів жиру, або лише з червонуватими слідами від смужок жиру. На фуркулюм помітний повітряний мішок; можна помітити незначну кількість жиру.
     1 - черевце без помітних слідів жиру, або лише з червонуватими слідами від смужок жиру. Дно заглиблення фуркулюм повністю покрите жиром (повітряного мішка не видно).
     2 - на черевці смужки жиру не зливаються або зливаються частково, помітно кишечник.
     3 - черевце частково покрите жиром, кишечник не помітний.
     4 - черевце повністю покрите жиром; можна помітити вузьку смужку шлунку, якщо над ним міститься згусток жиру. Жир у фуркулюм не виступає за його межі.
     5 - черевце повністю закрите жиром можна помітити вузьку смужку шлунку якщо над ним міститься згусток жиру. На фуркулюм жир утворює випуклість.
     Довжина крила - Довжина крила вимірюється класичним методом максимальної довжини крила за Свенсоном (Svensson, 1992), як показано на рисунку. При вимірюванні довжини крила необхідно бути особливо обережним і міцно тримати птаха, щоб він вириваючись не зламав крила.
     Вага - Визначається електронними або пружинними терезами з точністю до 1 г.
     Линька - Линька першорядних махових пер записується згідно стандартної шкали:
     0 - старе перо
     1 - відсутність пера або чохлик пера.
     2 - з чохлика починає виростати опахало, довжина ростучого пера сягає не більше 1/3 сформованого пера.
     3 - довжина виростаючого пера знаходиться в межах від 1/3 до 2/3 довжини сформованого пера.
     4 - довжина виростаючого пера більша 2/3 довжини сформованого пера, або виросло вже повністю, але ще знаходиться в чохлику.
     5 - нове, повністю сформоване перо, без слідів чохлика.
     6 - сформоване перо, але невідомо, чи воно нове, чи старе.
     Приклад запису - 42, 31, 21, 05 - велика цифра означає стадію росту пера; мала - кількість почергових пер (від внутрішнього), які знаходяться на даній стадії росту. У горобиних сума верхніх цифр завжди повинна дорівнювати 9. Запис линьки махових пер крила зображеного на рисунку: 55, 41, 21, 02.

     Насидна пляма - Описується згідно даної шкали:
     0 - плями немає;
     1 - пляма лише розвивається, шкіра злегка зашкарубла, на черевці та грудних м'язах видно облисіння, особливо біля осі тіла;
     2 - пляма повністю розвинута, шкіра пружна, видно кровоносні судини, черево і грудні м'язи не оперені;
     3 - плями лише починає заростати, видно чохлики (як правило однієї стадії росту), які починають виростати зі шкіри;
     4 - залишки плями, шкіра вже обросла пір'ям, як правило одного віку, пір'я неповністю сформоване.
     Інше - Всі додаткові проміри узгоджуються з керівником.
     Зауваження - Всі зауваження, що стосуються птахів (напр.: не полетів, а пішов по землі, поранене ліве крило та ін.). Тут також записується прізвище того, хто проводить кільцювання і керівника.

ЯК ВІДПУСКАТИ ПТАХІВ


     Птахів відпускають у місці кільцювання, виняток становлять зльотки, яких слід випускати у місці відлову. Не можна відпускати птаха у напрямку на будь-яку перешкоду (машина, канал і т. п.).Особливо "неуважні" птахи з роду Acrocephalus. Бували випадки, коли випущений птах вдарявся в розтяжки намета, людей, машини. Коли відпускаємо птаха, в жодному випадку не можна витрушувати його з конуса ваги у напрямку до землі. Це може призвести до того, що птах з силою вдариться до землі. Не можна підкидати птаха рукою. Може статися, що птах після пережитого стресу не зорієнтується і вдариться об землю. Особливо це стосується Acrocephalus, Locustella, Phylloscopus. Найкраще коли птах сам полетить з мішечка або з долоні. Якщо птах не може сам злетіти і можливо має пошкодження (необхідно уникати таких ситуацій, які як правило є наслідком неправильного виплутування з сітки), слід віднести його у відповідний біотоп і там його залишити. Причиною такої поведінки найчастіше є виснаження повітряних мішків. Такий птах у знайомому йому оточенні переважно приходить до себе. Бувало, що в наступні дні таких птахів знову відловлювали. Подібні випадки повинні занотовуватись у графі "Примітки".

ЧАС УТРИМУВАННЯ ПТАХІВ


     Кільцювати необхідно так, щоб час утримування птахів був мінімальним. Птахів не можна утримувати довше, ніж до початку наступного обходу. Винятком є молоді птахи (1), які спіймані на нічному обході і повинні заночувати в мішечку (в безпечному місці,щоб їх не з'їла нічна продуктожуйка). Дорослих птахів (2, >1, >2 і старших) принесених з нічного обходу, бажано не залишати на ніч. Таких птахів намагаємося відпускати якнайшвидше, навіть не промірюючи їх. В жодному випадку не можна залишати на ніч птахів потенційно гніздових (з нагніздною плямою) принесених з нічного обходу.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ПРІОРИТЕТІВ


     Птахи - насамперед, вони є найважливішими, адже саме для них ми тут існуємо. Мислити - основне завдання того, хто кільцює птахів. Виплутуй птахів лише тоді, коли вмієш це робити. Якщо виникли проблеми, завжди можна покликати керівника. Якщо Ти чогось незнаєш, ніхто тобі голову не відірве, якщо шеф в доброму гуморі. Твої проблеми почнуться тоді, коли по Твоїй вині щось станеться з птахом. Птахів кільцюй лише при здоровому глузді і тверезій пам'яті. Насамперед пам'ятай про порядок кільцювання. Визначаючи птаха не нервуйся (шеф і так не зарахує з першого разу). Дивно, як часто люди думають і діють за шаблонами. Пам'ятай, завжди, коли нібито вже все вдається, зловиться щось, на чому ти спіткнешся. Пам'ятай про повагу до птаха якого Ти зловив. Тоді не сплутаєш чагарникової очеретянки з болотяною, а солов'їної кобилочки з чагарниковою очеретянкою (так бувало насправді). Визначаючи птахів не забувай про наступний обхід. Це може погано закінчитися і для тебе і для птахів. Вчасно реагуй на зміну погоди. Пам'ятай, на обхід можеш післати всіх (або майже всіх) людей. Безпека птахів є найважливішою!

ЗАГАЛЬНЕ


     Про табірне майно дбай так, як про своє власне. Пам'ятай, що коштує воно маєток (але шеф завжди найдорожчий). На столі для кільцювання підтримуй бездоганний порядок. Все повинно лежати на своєму місці, так щоб хтось інший не мав проблем з пошуками чого небудь. На обходах у рибальських чоботах лямки від них не повинні теліпатися, заплутуючись за очерет (це може призвести до діри в гумовцях) - їх необхідно сховати всередину. Те саме стосується іншого гумового взуття. Обережно поводься з сітками, оскільки вони є дуже делікатними. Сітки потрібно очищати від заплутаних в них хрущів, метеликів та інших тварин (особливо від летючих мишей та іншої живності, яка може покусати, порвати або пожувати сітки), які можуть знищити сітку. Необхідно пам'ятати, що корів та псів сітками не ловлять. Пам'ятай, що одна сітка коштує 25 $. Все спорядження для кільцювання птахів, особливо зошити, штангенциркулі та ваги на ніч необхідно заховати. На ніч необхідно закривати намети (хіба що хтось любить спати в мокрих).

 

 
zoomus@franko.lviv.ua Вверх
Webm@ster