WUOS
Львівська регіональна громадська організація "Західно-Українська орнітологічна станція" Експедиція "AVOSETTA" Експедиція "Прип'ять" Cпеціальні дослідження окремих видів Нові пункти кільцювання та вісті з життя орнітологів Інструкція роботи у таборі по кільцюванню птахів ЛІРИКА

Список видів птахів Української орнітофауністичної комісії на 2002-2003 роки

Бібліографія
 
Стара версія сайту ЗУОС
 
Зоологічний музей ЛНУ
 
ЗУОС: напрямки і результати діяльності
(збірник праць)

(PDF, 1 583 Kb)

Т. Моква, І. Шидловський, О. Чорненька


Прочитай і запамятай
перш ніж візьмеш до рук птаха:
Від тебе залежить його життя!

ВСТУП


      Польові роботи по відлову птахів в час міграції проводяться нами на територіях природно-заповідного фонду України (в Орнітологічному заказнику місцевого значення "Чолгинський" та в Регіональному ланшафтному парку "Прип'ять-Стохід"). Оскільки всі роботи проводяться на територіях природоохоронних об'єктів, всі роботи пов'язані з підготовкою до відлову птахів належить виконувати дуже обережно і по можливості якнайменше втручатися в життя екосистем.

ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛЬОВИХ РОБІТ


     Всі бажаючі беруть активну участь в організації польового табору, а саме: розгортають табір і виконують усі господарські роботи пов'язані з його функціонуванням. За виконання усіх робіт протягом роботи табору несе відповідальність керівник станції та кільцювальник. Кільцювання проводиться згідно "Положення Західного відділення Українського орнітологічного товарства про наукове кільцювання птахів". До кільцювання допускаються особи, які здали кільцювальнику або керівнику станції допуск на право кільцювання птахів.

ЗАСТОСУВАННЯ СІТОК І ДОГЛЯД ЗА НИМИ


     Кількість сіток, які планується розставляти, залежить від кваліфікації особи, що кільцює птахів, а типи сіток обираються в залежності від об'єктів відлову. Необхідно пам'ятати, що табір може функціонувати під час гніздового періоду. При розгортанні сіток слід бути дуже обережним, оскільки поблизу завжди може виявитися гніздо. Кількість одночасно розставлених знарядь відлову повинна бути такою, щоб за час між обходами кільцювальник встиг опрацювати відловлених птахів. Потрібно пам'ятати, що відразу після розгортання сіток, можна сподіватися великої кількості пійманих птахів. Потім птахи вчаться уникати сіток і тоді можна зважитися на доставляння нових. Під час розставляння сіток слід пам'ятати, що найкраще, коли вони стоять на фоні кущів чи інших заростей. Найбільша кількість птахів завжди є в час перших трьох-чотирьох обходів. Якщо під час двох днів підряд птахів є мало, то належить доставити нові сітки. Однак слід пам'ятати, що краще зловити менше птахів ніж забагато. В жодному випадку птахи не повинні утримуватися довше дозволеного терміну. Якщо ловиться забагато птахів, необхідно згорнути певну кількість сіток. Під час тривалих несприятливих погодних умов (дощ, спека) сітки необхідно згорнути.

Організація обходів


     Існує правило, що птах не повинен висіти в сітці довше 1 години. У зв'язку з цим, перший обхід тісно пов'язаний зі сходом сонця. Під час відловів перший обхід проводимо о 5.30, у крайньому разі не пізніше 6.00. Кожен наступний обхід робиться щогодини. При несприятливих погодних умовах обходи робляться кожних 30 хвилин. Якщо погодні умови ускладнюються, сітки слід згорнути. Останній обхід робиться після заходу сонця. На кожен обхід необхідно брати якнайбільшу кількість мішечків, оскільки птахів завжди може виявитись більше, ніж очікується.

ЯК ТРИМАТИ ПТАХА В РУЦІ


     Птаха у руці тримаємо згідно методики проф. П. Буссе (Busse, 2000). Його необхідно тримати так, щоб при спробі вирватися він не міг собі пошкодити або зламати крила. Певні види (зяблик, зеленяк, чечевиця, кропив'янки) є відносно сильними, і при неправильному триманні можуть несподівано смикнутися ламаючи собі при цьому кінцівки. Слід бути особливо обережним при огляді розгорнутого крила. Притримування за зовнішні першорядні махові пера може привести до ламання кісток крила. З птахом у якого ростуть махові пера слід поводитися дуже обережно, бо з ними йому доведеться подолати відстані до тисячі і більше кілометрів. Сильне стискання або перелом молодого махового пера в період росту може привести до його дегенерації. Тримати птаха за ноги (напр. для фотографування) забороняється! Лише у виключних випадах тримати птаха таким способом дозволяється керівникові, який має досвід роботи з птахами.

ВИЙМАННЯ ПТАХІВ ІЗ СІТКИ


     Виймають птахів лише ті люди які мають досвід у виплутуванні їх із сіток. Якщо особа раніше не виймала птахів з сітки, тоді вона вчиться це робити лише під наглядом керівника або його заступника. Лише після такого навчання людина отримує право робити це самостійно. Завжди, якщо виявилося, що птах сильно заплутався в сітці і хтось не може його виплутати, він повинен просити допомоги в керівника або більш досвідченої особи. Якщо особа не дотримується цієї засади і виплутаний ним птах буде поранений або матиме дуже пом'яте пір'я, ця особа має бути усунена від подальшого контакту з птахами. При виплутуванні птахів необхідно класифікувати види розкладаючи їх по окремих мішечках. Кожен птах утримується в окремому мішечку. Якщо під час обходу виявилось, що спіймалось багато птахів, до одного мішечка можна покласти кількох (в розумних межах) птахів одного виду. Якщо під час обходу, при надмірній кількості птахів, люди не встигають їх виплутувати, вони зобов'язані покликати підмогу. Ніколи до одного мішечка не можна вкладати птахів родини В'юркових (особливо це стосується видів з великими дзьобами (костогриз, зеленяк), яструбів та інших видів птахів, що можуть покалічити один одного кігтями та дзьобами. Потрібно старатися не переносити двох синиць в одному мішечку. Лише коли мішечків не вистачає, до одного можна вкладати кількох синиць одного виду.

КІЛЬЦЮВАННЯ І ЙОГО ПОЧЕРГОВІСТЬ


     Кільцювальники визначають і кільцюють птахів згідно "Положення Західного відділення Українського орнітологічного товариства про наукове кільцювання птахів". Основне правило: можна чогось незнати, але ніколи не можна помилятися. Під час кільцювання необхідно дотримуватися тиші. Визначення птаха проводиться в наступному порядку: вид, вік, стать. Лише після визначення виду, птаха можна закільцювати. У випадку коли особа не бере на себе відповідальності за визначення птаха його кільцюванням займається керівник або його помічник. Керівник зобов'язаний пояснювати методи визначення виду, віку та статі птаха. При кільцюванні обов'язково в першу чергу кільцювати потенційно гніздових та найменших за розмірами птахів. Кільцювання починаємо від гніздових птахів з роду Phylloscopus, пізніше більших за розміром і т.д. Якщо відловлено птаха з чужим кільцем, тип і номер кільця, а також назва центру кільцювання зчитується два рази. У таких випадках, особа яка записує, вголос повторює записаний в зошиті номер.

ЗАПИС ІНФОРМАЦІЇ ПРО ЗАКІЛЬЦЬОВАНОГО ПТАХА


     Результати промірів кожного закільцьованого птаха мають бути вписані в зошит для записів результатів кільцювання. Особа яка записує повинна бути ознайомлена з технікою ведення записів. Біля кожного номера кільця необхідно записувати щонайменше дату, годину, вид, вік, та стать (при можливості) закільцьованого птаха. Запис повинен бути таким, щоб його міг прочитати не тільки той, хто записав. В зошитах записуємо лише синім або чорним кольором. Лише номери чужих кілець (такі птахи записуються в зошитах призначених для записування номерів кілець типу "K-alu") обводимо червоною рамкою. Відповідний запис робиться під диктовку того хто кільцює. Особа яка кільцює повинна контролювати ведення запису. Усі помилки в послідовності номерів кілець, якими були закільцьовані птахи зазначаються в графі "Примітки", а також знаком оклику на полях зошита. В зошит для записів результатів кільцювання вписуються також і мертві птахи, або ж при наявнасті окремого зошита, вони записуються до нього. В таких випадках у примітках зазначається можлива причини смерті. Коли кільцювальник не може провести всіх необхідних промірів, деякі з них можна пропустити. У таких ситуаціях рішення стосовно обмеження кількості промірів приймає керівник.

 

 
zoomus@franko.lviv.ua Вверх
Webm@ster