WUOS
Львівська регіональна громадська організація "Західно-Українська орнітологічна станція" Експедиція "AVOSETTA" Експедиція "Прип'ять" Cпеціальні дослідження окремих видів Нові пункти кільцювання та вісті з життя орнітологів Інструкція роботи у таборі по кільцюванню птахів ЛІРИКА

Список видів птахів Української орнітофауністичної комісії на 2002-2003 роки

Бібліографія
 
Стара версія сайту ЗУОС
 
Зоологічний музей ЛНУ
 
ЗУОС: напрямки і результати діяльності
(збірник праць)

(PDF, 1 583 Kb)

ОРНІТОЛОГІЧНИЙ ЗАКАЗНИК "ЧОЛГИНСЬКИЙ", ОБҐРУНТУВАННЯ ЙОГО СТВОРЕННЯ ТА ПОЛОЖЕННЯ ПРО ЗАКАЗНИК


Я. Дубина, І. Великий, М. Прушинський, І. Шидловський


     Орнітологічний заказник місцевого значення "Чолгинський" площею 820 га створено рішенням Львівської обласної Ради народних депутатів №126 від 11.02.1997 р.
     Мета створення заказника. Збереження та охорона рідкісних видів птахів, та зупинки мігруючих видів птахів на прольоті. Збереження та охорона рідкісних видів птахів, занесених до Червоної книги України, які зосереджуються у заказнику в період міграції. Охорона умов проживання, відновлення та відтворення чисельності орнітологічного комплексу мисливських видів птахів: качиних, норців, лисок, курочок та ін. Забезпечення умов збереження унікального водно-болотного комплексу місцевої природи та біологічного і ландшафтного різноманіття. Підтримка рівноваги пририродного стану локальних популяцій рідкісних та важливих у сільському господарстві видів тварин, що в першу чергу пов'язані з випасанням свійських тварин.
     Збереження на гніздуванні наступних видів: рідкісного для фауни України пісочника великого (Charadrius hiaticula), який вперше почав гніздуватись в нашій країні саме на території Чолгинського заказника; рідкісних для Львівщини: широконіски (Anas clypeata) та чирянки малої (Anas crecca), що є цінними мисливськими видами фауни; для фауни західних областей України: чоботаря (Recurvirostra avosetta) та крячка малого (Sterna albifrons), що актуальні в програмі міжнародної охорони біологічного різноманіття і знаходяться під охороною Бернської конвенції.
     Збереження у природному стані поселень шилодзьобок, мартинів жовтоногих (Larus cachinans) та крячків річкових (Sterna hirundo), що характерні південним зооценозам країни, а на Заході України не чисельні.
     Збереження та відновлення чисельності орнітологічного комплексу водно-болотних видів птахів, що помітно збіднився після проведення широкомасштабних осушувальних робіт по всіх західних областях країни.
     Режим та охорона. В орнітологічному заказнику "Чолгинський" забороняється: будівництво чи господарська, наукова та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням заказника (ст. 26, Глава 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"); турбування, знищення та відлов тварин, що мешкають у заказнику (крім відлову для проведення науково-дослідних робіт, за погодженням з Держуправлінням екології та природних ресурсів у Львівській обл.); пересування по акваторії заказника на плавзасобах, крім наукових робіт з дозволу Держуправлінням екології та природних ресурсів у Львівській області та робіт, пов'язаних з виробничо-експлуатаційними потребами підприємства; в'їзд на територію заказника всіх видів механізованого транспорту, за виключенням транспорту землекоритувача, державних природоохоронних та інспекційних служб; засмічення території заказника та забруднення шкідливими речовинами його водних об'єктів; мисливство та рибальство; випас та прогін худоби в місцях гніздування птахів на території заказника.
     Охорона орнітологічного заказника "Чолгинський" здійснюється згідно ст. 60, Розділ 9, ст. 6 та 7, Розділ 1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
     Заказник сьогодні знаходиться під охороною держави і природоохоронних організацій оскільки: це місце концентрації більше ніж 20 000 особин водно-болотних птахів, що відповідає критерію А4 (ііі) - територій ІВА міжнародного значення та положенням Рамсарської конвенції (Convention on Wetlands, Ramsar, Iran, 1971); це місце концентрації птахів на відпочинку під час міграції або місця, де спостерігається інтенсивна міграція птахів - критерій А4 (iv) - територій ІВА міжнародного значення та положенням Бонської конвенції (Конвенція про збереження мігруючих видів диких тварин, Бонн, 1979 та Угода про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів, Гаага, 16 червня 1995 р.); ця територія використовується більш ніж 1 % птахів популяції одного чи кількох видів будь-якої пори року протягом будь-якого проміжку часу - критерій В1 (i) - територій ІВА міжнародного значення та положенням Бернської конвенції (ІВА територія №412, "Національна доповідь про стан ІВА територій України", Київ, 2000).
     Під егідою Севільської стратегії для біосферних резерватів цю територію можна ввести до складу буферної зони запланованого до створення Міжнародного біосферного резервату "Розточчя".

 

 
zoomus@franko.lviv.ua Вверх
Webm@ster